Omdirigerar...
Om ingenting händer, vänligen
klicka här
för att öppna länken.
Omdirigerar...
Om ingenting händer, vänligen
klicka här
för att öppna länken.
Omdirigerar...
Om ingenting händer, vänligen
klicka här
för att öppna länken.
Ny ICC-rapport: Geopolitiken oroar mer än tullar och inflation
Rapport
October 22, 2026

Ny ICC-rapport: Geopolitiken oroar mer än tullar och inflation

Sju av tio handelskamrar anger geopolitiska spänningar som ett hinder för företagsklimatet – en ökning med 14 procentenheter sedan förra året. Geopolitiken är därmed det vanligast angivna hindret, före tullar och inflation. Det visar årets ICC Chamber Pulse, Internationella Handelskammarens globala handelskammarundersökning. Företagen möter osäkra handelsvillkor genom att bredda sina exportmarknader och söka alternativa leverantörer.

Rapporten presenterar resultaten från världens största undersökning bland handelskamrar, som ger sin bild av läget för företagen i sina länder. Årets upplaga bygger på svar från 352 handelskamrar i 113 länder och territorier som tillsammans står för 90 procent av världens BNP.

Sju av tio svarande handelskamrar anger geopolitiska spänningar som ett hinder för företagsklimatet, en ökning med 14 procentenheter sedan 2025. Därefter följer tullar och inflation, som båda anges av 59 procent.

– Rapporten visar tydligt att företagen möter geopolitisk osäkerhet genom att bredda sina marknader och leverantörsnätverk, inte genom att dra sig tillbaka från internationell handel. Det säger något viktigt om vad som bygger motståndskraft: fler handelsrelationer, inte färre. För Sverige innebär det att handelspolitiken behöver öppna dörrar till fler marknader och värna de förutsägbara spelregler som företagen behöver för att kunna investera och växa,

säger Susanna Zeko, generalsekreterare för ICC Sverige.

Diversifiering framför produktionsflytt

Att bredda exportmarknaderna är den vanligast rapporterade strategin för att hantera handelsrisker och anges av 73 procent av handelskamrarna. Därefter följer att söka alternativa leverantörer, med 64 procent.

Jämfört med förra årets undersökning har andelen handelskamrar som rapporterar att företag söker alternativa leverantörer ökat med cirka 17 procentenheter. Andelen som rapporterar flytt av verksamhet har samtidigt minskat med 15 procentenheter. Resultaten pekar mot att företagen i högre grad försöker minska sin sårbarhet genom fler leverantörsrelationer.

AI sprids till fler branscher

Andelen handelskamrar som rapporterar att AI används brett i flera branscher har ökat från 12 procent 2024 till 32 procent 2026. Samtidigt uppger 48 procent att användningen fortfarande främst är koncentrerad till särskilt innovativa sektorer. Omkring nio av tio svarande handelskamrar förväntar sig att AI kommer att öka produktiviteten.

Om undersökningen

ICC WCF Global Economic Survey genomförs årligen av Internationella Handelskammaren (ICC) och dess World Chambers Federation. Resultaten publiceras i rapporten ICC Chamber Pulse. Årets undersökning genomfördes i maj–juni 2026 bland ledande företrädare för handelskamrar världen över. Resultaten speglar de deltagande handelskamrarnas bedömningar och är inte statistiskt representativa för hela näringslivet.

Läs mer och ladda ner hela rapporten här.